Zanim wybierzesz się na zagraniczne wakacje alergika

Na pierwsze zagraniczne wakacje alergika odważyliśmy się wyjechać gdy syn skończył 4 lata. Wybraliśmy się do Grecji, na wyspę Rodos.

Do walizki oprócz ważnych i potrzebnych przedmiotów zabraliśmy także bezglutenowe pieczywo i mleko roślinne.

Kolejny urlop spędzaliśmy zarówno na wyspach greckich (Peloponez, Kos), jak i w Turcji (w części egejskiej i na Riwierze Tureckiej).

W zeszłym roku z uwagi na silne pogorszenie się stanu skóry (efekt po odczulaniu) i bardzo ograniczoną dietę, podczas wakacji przebywaliśmy wyłącznie nad polskim morzem.

W tym roku pierwsze tygodnie czerwca spędziliśmy nad Bałtykiem, gdzie stan skóry mojego syna znacznie się poprawił.

Jego dieta nadal jest ograniczona z uwagi na przetrwałą alergię na mleko i jajka oraz reakcje krzyżowe związane głównie z pyłkami traw i drzew.

Zdecydowaliśmy się jednak znów wyjechać za granicę.

Dlaczego wciąż wracamy do Turcji?

 1. Szeroki wybór bazy hotelowej o wysokim standardzie
 2. Piaszczyste plaże i bezpośredni dostęp do morza (Riwiera Turecka)
 3. Ciepła woda morska o silnym zasoleniu
 4. Bogata oferta wyżywienia podczas pobytu
 5. Czystość i różnorodność infrastruktury hotelowej
 6. Przelot trwający ok. 3 h

Wybieramy hotele o wysokim standardzie z opcją all inclusive. Każda mama nie tylko alergika marzy o tym, aby czasem odpocząć od gotowania i codziennych obowiązków. 

Wiem, że niestety zwykle rodzice obawiają się takich zagranicznych wyjazdów, moje doświadczenia pokazują, że nie zawsze słusznie.

Kilka praktycznych porad zanim wybierzesz się na zagraniczne wakacje:

 1. Zastanów się jakie miejsce wybrać na urlop. Dostosuj wybór lokalizacji do stanu zdrowia alergika. Alergikom zaleca się wyjazd nad morze lub w wysokie góry. Kąpiele w wodzie morskiej polecane są osobom z atopowym zapaleniem skóry. Zmiana klimatu, przebywanie w innej strefie klimatycznej, z odmienną roślinnością i innym okresem pylenia są wskazane dla alergików!
 2. Sprawdź kraj do którego się wybierasz pod kątem bezpieczeństwa. Skorzystaj z aplikacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych iPolak, znajdziesz w niej opisy sytuacji w poszczególnych krajach, w tym aktualizowane przez MSZ podstawowe informacje dotyczące obyczajów, kultury i dogodnych sposobów podróżowania.
 3. Skonsultuj się z lekarzem-alergologiem. Poproś o recepty na niezbędne leki, tak aby nie zabrakło ich podczas pobytu. Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o zapas maści i kremów dostępnych tylko na receptę.
 4. W przypadku zagrożenia wstrząsem anafilaktycznym zabierz ze sobą strzykawkę z adrenaliną.
 5. Poproś lekarza o sporządzenie opisu choroby; rodzaju dolegliwości, objawów, sposobu leczenia, przyjmowanych leków. W razie konieczności ułatwi to postępowanie osoby udzielającej pomoc.
 6. Wykup dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Leczenie za granicą jest kosztowne.
 7. Przy wyborze hotelu kieruj się opiniami wcześniejszych gości. Odwiedzaj portale internetowe, w których możesz z takimi opiniami się zapoznać jak: HolidayCheck czy TripAdvisor.
 8. Korzystaj z dobrych, sprawdzonych biur podróży. Niech zaproponują hotel, który w dużej części spełni twoje specjalne oczekiwania.
 9. Wybierz bardzo dobry hotel (**** i ***** gwiazdkowy), gdzie duży nacisk kładzie się na różnorodność jedzenia (kuchnia śródziemnomorska, japońska, włoska, dania dla wegetarian itp.). Zawsze znajdziesz w nim potrawy, które alergik może spożywać, często przygotują je na twoje życzenie.
 10. Do wybranego hotelu wyślij e-mail z zapytaniami i oczekiwaniami, z prośbą o odpowiedź. Zapytaj w nim o menu restauracyjne i możliwość posiłków bez podstawowych alergenów, bez panierek i dodatków.
 11. Nie bój się zapytać czy hotel w ramach oferty mógłby zagwarantować kilka podstawowych produktów jak: mleko roślinne, pieczywo bez mleka i jajek czy chleb bezglutenowy.
 12. Zadzwoń do hotelu i przedstaw z jakim alergikiem chcesz przyjechać. Zapytaj czy zapewnią bardziej specyficzne warunki jak np. specjalnie wysprzątany pokój dla niepalących, bez roślin, dywanów itp.  Poproś o przydzielenie pokoju z dala od chlorowanych basenów, np. bliżej morza, najlepiej na wyższym piętrze (aby uniknąć kontaktu z insektami)
 13. Zapytaj o pobliskie supermarkety i ich zaopatrzenie w dietetyczne produkty
 14. Sprawdź czy w pokoju hotelowym znajduje się mała lodówka (przechowuj w niej probiotyki, mleko, adrenalinę czy maści itp.). Istotny jest również czajnik bezprzewodowy, który wykorzystasz o dogodnej porze do przygotowania mleka, ziół, herbat. Najczęściej pokoje wyposażone są w chłodny minibarek.
 15. Zabierz dla alergika jego ręcznik, poszewkę na poduszkę lub całą pościel.
 16. Zapakuj specyficzne produkty spożywcze, których nie zapewni hotel, ani pobliski supermarket np. chleb bezglutenowy, mleko roślinne itp.
 17. Przygotuj się językowo: zabierz słowniczek z podstawowymi słowami dotyczącymi alergii, zwrotami, pytaniami (najlepiej także w języku kraju do którego się wybierasz). Taki słowniczek przyda się także w przypadku wyjazdów poza hotel czy w sytuacji gdy będziecie zmuszeni skorzystać z opieki lekarskiej. 

 

UWAGA:  Jeśli lista uczulających produktów jest bardzo duża, albo Alergik reaguje choćby na śladowe ilości alergenów, przełóż zagraniczny wyjazd na bardziej przyjazny czas.

Więcej porad związanych już z samym pobytem wakacyjnym za granicą, w kolejnych wpisach.

przed podróżą

Odpowiedź do artykułu “Zanim wybierzesz się na zagraniczne wakacje alergika

 1. Atopowa Mama

  Witaj, no cóż na razie nie odważyłam się na wyjazd zagraniczny. Podziwiam Twoją odwagę.

  mam pytanie, czy podasz miejsca, sprawdzone przez Ciebie i Syna podczas zagranicznych wypraw,
  jeśli to nie problem to jakiś mały opis serwowanych potraw plus na co zwracać uwagę podczas posiłków – na razie zbieram informację, bo od lat jeździmy do naszej ukochanej Pani Uli w Jastarni – może nawet mijaliśmy się na plaży:) , gdzie sami gotujemy i marzy nam się ciepła woda i palące Słońce w miejscu, gdzie pogoda jest bardziej przewidywalna.
  pozdrawiam,

  Atopowa Mama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *