Na pierwsze zagraniczne wakacje alergika odważyliśmy się wyjechać gdy syn skończył 4 lata. Wybraliśmy się do Grecji, na wyspę Rodos.
Do walizki oprócz ważnych i potrzebnych przedmiotów zabraliśmy także bezglutenowe pieczywo i mleko roślinne.
Kolejny urlop spędzaliśmy zarówno na wyspach greckich (Peloponez, Kos), jak i w Turcji (w części egejskiej i na Riwierze Tureckiej).
W zeszłym roku z uwagi na silne pogorszenie się stanu skóry (efekt po odczulaniu) i bardzo ograniczoną dietę, podczas wakacji przebywaliśmy wyłącznie nad polskim morzem.
W tym roku pierwsze tygodnie czerwca spędziliśmy nad Bałtykiem, gdzie stan skóry mojego syna znacznie się poprawił.
Jego dieta nadal jest ograniczona z uwagi na przetrwałą alergię na mleko i jajka oraz reakcje krzyżowe związane głównie z pyłkami traw i drzew.
Zdecydowaliśmy się jednak znów wyjechać za granicę.
Dlaczego wciąż wracamy do Turcji?
- Szeroki wybór bazy hotelowej o wysokim standardzie
- Piaszczyste plaże i bezpośredni dostęp do morza (Riwiera Turecka)
- Ciepła woda morska o silnym zasoleniu
- Bogata oferta wyżywienia podczas pobytu
- Czystość i różnorodność infrastruktury hotelowej
- Przelot trwający ok. 3 h
Wybieramy hotele o wysokim standardzie z opcją all inclusive. Każda mama nie tylko alergika marzy o tym, aby czasem odpocząć od gotowania i codziennych obowiązków.
Wiem, że niestety zwykle rodzice obawiają się takich zagranicznych wyjazdów, moje doświadczenia pokazują, że nie zawsze słusznie.
Kilka praktycznych porad zanim wybierzesz się na zagraniczne wakacje:
- Zastanów się jakie miejsce wybrać na urlop. Dostosuj wybór lokalizacji do stanu zdrowia alergika. Alergikom zaleca się wyjazd nad morze lub w wysokie góry. Kąpiele w wodzie morskiej polecane są osobom z atopowym zapaleniem skóry. Zmiana klimatu, przebywanie w innej strefie klimatycznej, z odmienną roślinnością i innym okresem pylenia są wskazane dla alergików!
- Sprawdź kraj do którego się wybierasz pod kątem bezpieczeństwa. Skorzystaj z aplikacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych iPolak, znajdziesz w niej opisy sytuacji w poszczególnych krajach, w tym aktualizowane przez MSZ podstawowe informacje dotyczące obyczajów, kultury i dogodnych sposobów podróżowania.
- Skonsultuj się z lekarzem-alergologiem. Poproś o recepty na niezbędne leki, tak aby nie zabrakło ich podczas pobytu. Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o zapas maści i kremów dostępnych tylko na receptę.
- W przypadku zagrożenia wstrząsem anafilaktycznym zabierz ze sobą strzykawkę z adrenaliną.
- Poproś lekarza o sporządzenie opisu choroby; rodzaju dolegliwości, objawów, sposobu leczenia, przyjmowanych leków. W razie konieczności ułatwi to postępowanie osoby udzielającej pomoc.
- Wykup dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Leczenie za granicą jest kosztowne.
- Przy wyborze hotelu kieruj się opiniami wcześniejszych gości. Odwiedzaj portale internetowe, w których możesz z takimi opiniami się zapoznać jak: HolidayCheck czy TripAdvisor.
- Korzystaj z dobrych, sprawdzonych biur podróży. Niech zaproponują hotel, który w dużej części spełni twoje specjalne oczekiwania.
- Wybierz bardzo dobry hotel (**** i ***** gwiazdkowy), gdzie duży nacisk kładzie się na różnorodność jedzenia (kuchnia śródziemnomorska, japońska, włoska, dania dla wegetarian itp.). Zawsze znajdziesz w nim potrawy, które alergik może spożywać, często przygotują je na twoje życzenie.
- Do wybranego hotelu wyślij e-mail z zapytaniami i oczekiwaniami, z prośbą o odpowiedź. Zapytaj w nim o menu restauracyjne i możliwość posiłków bez podstawowych alergenów, bez panierek i dodatków.
- Nie bój się zapytać czy hotel w ramach oferty mógłby zagwarantować kilka podstawowych produktów jak: mleko roślinne, pieczywo bez mleka i jajek czy chleb bezglutenowy.
- Zadzwoń do hotelu i przedstaw z jakim alergikiem chcesz przyjechać. Zapytaj czy zapewnią bardziej specyficzne warunki jak np. specjalnie wysprzątany pokój dla niepalących, bez roślin, dywanów itp. Poproś o przydzielenie pokoju z dala od chlorowanych basenów, np. bliżej morza, najlepiej na wyższym piętrze (aby uniknąć kontaktu z insektami)
- Zapytaj o pobliskie supermarkety i ich zaopatrzenie w dietetyczne produkty
- Sprawdź czy w pokoju hotelowym znajduje się mała lodówka (przechowuj w niej probiotyki, mleko, adrenalinę czy maści itp.). Istotny jest również czajnik bezprzewodowy, który wykorzystasz o dogodnej porze do przygotowania mleka, ziół, herbat. Najczęściej pokoje wyposażone są w chłodny minibarek.
- Zabierz dla alergika jego ręcznik, poszewkę na poduszkę lub całą pościel.
- Zapakuj specyficzne produkty spożywcze, których nie zapewni hotel, ani pobliski supermarket np. chleb bezglutenowy, mleko roślinne itp.
- Przygotuj się językowo: zabierz słowniczek z podstawowymi słowami dotyczącymi alergii, zwrotami, pytaniami (najlepiej także w języku kraju do którego się wybierasz). Taki słowniczek przyda się także w przypadku wyjazdów poza hotel czy w sytuacji gdy będziecie zmuszeni skorzystać z opieki lekarskiej.
UWAGA: Jeśli lista uczulających produktów jest bardzo duża, albo Alergik reaguje choćby na śladowe ilości alergenów, przełóż zagraniczny wyjazd na bardziej przyjazny czas.
Więcej porad związanych już z samym pobytem wakacyjnym za granicą, w kolejnych wpisach.
Witaj, no cóż na razie nie odważyłam się na wyjazd zagraniczny. Podziwiam Twoją odwagę.
mam pytanie, czy podasz miejsca, sprawdzone przez Ciebie i Syna podczas zagranicznych wypraw,
jeśli to nie problem to jakiś mały opis serwowanych potraw plus na co zwracać uwagę podczas posiłków – na razie zbieram informację, bo od lat jeździmy do naszej ukochanej Pani Uli w Jastarni – może nawet mijaliśmy się na plaży:) , gdzie sami gotujemy i marzy nam się ciepła woda i palące Słońce w miejscu, gdzie pogoda jest bardziej przewidywalna.
pozdrawiam,
Atopowa Mama